جستجو و قاعده‌گذاری کنترل ابزار از روی سازنده و محصول (VID و PID) در DeviceID

نیازمندی

 1. کنترل ابزار پادویش اتصال یک ابزار به رایانه‌ای را ثبت کرده و شما می‌خواهید مدل و نوع ابزار را شناسایی کنید.
 2. شما می‌خواهید با استفاده از کنترل ابزار پادویش همه ابزارهای از مدل یا نوع خاصی را بلوکه یا مجاز نمایید.

راهکار

برای رفع این نیازمندی باید با ساختار شناسه ابزار یا همان Device ID آشنا شوید.

شناسه Device ID همان چیزی است که کنترل ابزار پادویش به عنوان شناسه یکتای ابزارهای جانبی لاگبرداری کرده و همچنین امکان تعریف قواعد را به شما بر این اساس می‌دهد.

در اوائل هر Device ID، ‌‌دو بخش به نام‌های Vendor ID و Product ID (یا VID و PID) دارد که شامل یک کد ۴ حرفی مشخص کننده شرکت تولیدکننده و رده محصول مربوطه است:

  VID_04E8&PID_6866\3423047123&12&332

در عبارت بالا رنگ قرمز VID است که نشانگر تولیدکننده محصول و رنگ سبز PID است که نشانگر رده محصول می‌باشد. با جستجوی این اطلاعات در دیتابیس‌های موجود در اینترنت می‌توان این اعداد رمزی را به نام تولیدکننده و محصول مرتبط نمود. به عنوان مثال دو دیتابیس زیر معمولا مناسب هستند:

با استفاده از اطلاعات بالا مشخص می‌شود که دستگاه توسط شرکت سامسونگ تولید شده و از رده محصولات Samsung Galaxy این شرکت می‌باشد.

نکته ۱: در مورد برخی دستگاه‌ها مانند Huawei یا برخی شرکت‌های دیگر، ممکن است اطلاعات رده محصول پیدا نشود. چرا که اعداد PID برای رده محصول توسط هر تولیدکننده جداگانه اختصاص می‌یابند و دیتابیس‌های عمومی این دستگاه‌ها را ممکن است ندیده و این اطلاعات را نداشته باشند. ولی اعداد VID اصولا برای شرکت‌های جهانی معتبر همواره پیدا می‌شود، چرا که به صورت مرکزی و توسط سازمان USB اختصاص یافته و دیتابیس آن موجود است.

نکته ۲: در مورد برخی دیوایس‌ها (مثلا فلش‌های چینی گمنام، یا دستگاه‌هایی که استاندارد USB را رعایت نکرده‌اند) ممکن است اطلاعات VID نیز پیدا نشود. به هر صورت این اطلاعات چیزی است که توسط دیوایس به سیستم اعلام شده و جهت یافتن و نصب درایور استفاده می‌شود. در نتیجه در کاربردهای عمومی‌ای مانند فلش و هارد که درایور خاصی نیاز ندارد احتمال اینکه دیوایس اطلاعات صحیحی به سیستم ندهد وجود دارد و نمی‌توان به طور کامل به این اطلاعات اتکا نمود.

نکته ۳: با استفاده از بخش قواعد پیشرفته (Advanced Rule) در کنترل ابزار پادویش، می‌توانید قواعدی تعریف کنید که به طور مثال شامل همه اسکنرهای مدل خاصی بشوند. برای این کار بخش بعدی را بخوانید.

تعریف قواعد پیشرفته کنترل ابزار

برای تعریف قاعده پیشرفته کنترل ابزار که برای مدل خاصی از ابزارهای جانبی عمل کند از روش زیر استفاده کنید:

 1. در بخش Change Client Settings > Padvish Antivirus به برگه Device Control بروید.
 2. نوع ابزار مربوطه را انتخاب و آن را در حالت Advanced Rules قرار دهید. لینک You have * Advanced Rules را کلیک نمایید.
 3. در پنجره باز شده قاعده جدیدی اضافه کنید. (دکمه Add)
 4. برای فیلد Device ID گزینه Containing را انتخاب نمایید و در کادر جلویی بخشی از DeviceID را که شامل VID و PID دستگاه می‌شود قرار دهید. در مثال بالا:
  VID_04E8&PID_6866\
 5. برای قاعده خود یک نام انتخاب کرده و تصمیم را بر حسب مورد روی Block یا Allow یا هر مورد دیگری قرار دهید.
 6. به این ترتیب این قاعده فقط با ابزارهای تعیین شده تطبیق خواهد یافت.
 7. توجه کنید که در حالت Advanced Rule قواعد از بالا به پایین اعمال می‌شوند و اولین قاعده‌ای که با ابزار تطبیق یابد اعمال خواهد شد. ضمنا اگر آخرین قاعده از نوع Block All نباشد همه ابزارهایی که با هیچیک از قواعد تطبیق نیافته‌اند مجاز شمرده می‌شوند.