نحوه و اسکریپت حذف ضدویروس‌های دیگر از طریق کنسول مدیریتی پادویش

مساله

 1. روی سیستم‌های شبکه ضدویروس متفرقه نصب است و اجازه نصب پادویش را نمی‌دهد. چگونه می‌توانم حین نصب از راه دور پادویش، این ضدویروس‌ها را حذف نمایم؟
 2. آیا راهی برای حذف ضدویروس‌های دیگر از طریق کنسول مدیریتی پادویش وجود دارد؟

راهکار

در کنسول مدیریتی پادویش، با استفاده از امکان Extra Command Info می‌توانید قبل از نصب پادویش، ضدویروس‌های دیگر را حذف نمایید.

 1. فرآیند حذف ضدویروس قبلی یک فرآیند پیچیده است که – علی‌رغم استفاده از ابزارهای حذف تهیه شده توسط تولیدکننده خود ضدویروس – در صورت اجرای ناقص در سناریوهای مختلفی می‌تواند منجر به مشکلاتی از ساده‌ترین حالت که صرف عدم حذف ضدویروس است، تا از کارافتادن کارت شبکه یا حتی مواجهه با بلواسکرین و بالا نیامدن ویندوز گردد.
  بنابراین این امکان یک ویژگی پیشرفته محسوب شده و با توجه به نکاتی که دارد، توصیه می‌شود در هنگام استفاده از آن حتما با کارشناسان پشتیبانی پادویش هماهنگی انجام گیرد.
  لیست احتیاط‌های لازم در این راهنما ذکر شده است، اما مسئولیت اجرای درست با شما است.
 2. پیش از انجام عملیات شما نیاز به اسکریپت اختصاصی حذف ضدویروس قبلی دارید که با توجه به نوع ضدویروس و شماره نسخه آن متفاوت است.
  در انتهای این صفحه اسکریپت‌های تهیه شده به این منظور در دسترس قرار دارد. برای تهیه‌ی اسکریپت در سایر حالت‌ها یا ضدویروس‌ها با پشتیبانی پادویش تماس بگیرید.
 3. جهت انجام کار، کافیست روال نصب از راه دور (Push Install) را در کنسول پادویش تا رسیدن به مرحله زیر دنبال کنید:
 4. در این صفحه، اسکریپت حذف را در کادر Extra Command Info وارد نمایید.
 5. روال نصب از راه دور را مانند قبل اجرا نمایید.
نکته مهم:این یک ویژگی پیشرفته است و هنگام از استفاده از آن باید احتیاط لازم را انجام دهید. بدیهی است پادویش نمی‌تواند مسئولیت بروز هر نوع مشکلی که مربوط به اشکال در حذف ضدویروس قبلی باشد را بپذیرد.

نحوه تست و احتیاط‌های لازم

 1. پیش از اجرای روی تعداد کلاینت بالا، حتما اجرای اسکریپت را روی چند کلاینت نمونه تست نمایید.
 2. کلاینت‌های تست را از شرایط مختلف از نظر نسخه ویندوز و سخت‌افزار انتخاب نمایید.
 3. پس از اجرای موفقیت آمیز، حتما ریست و بالا آمدن سیستم را نیز تست نمایید. فرآیند حذف ضدویروس قبلی تا ریست سیستم هنوز اتمام نیافته است.
 4. اگر در انجام فرآیند مشکلی دارید از پشتیبانی پادویش کمک بگیرید.

اسکریپت‌های آماده

هشدار: این اسکریپت‌ها تست محدودی شده‌اند. قبل از استفاده روی چند کلاینت با شرایط و ویندوزهای مختلف تست نمایید. پس از تست حتما بالا آمدن ویندوز را نیز تست نمایید.
در کپی اسکریپت دقت کنید تمام موارد و کاراکترها به درستی منتقل شوند.
ضدویروس اسکریپت

ESET NOD32

این اسکریپت با Eset NOD32 نسخه 6 تست شده است ولی در سایر نسخ نیز احتمالا کار می‌کند.

امکان تعریف پسورد حذف در اسکریپت وجود دارد و باید جایگزین عدد 123 در اسکریپت گردد.

cmd /c "for /F "tokens=3" %a in ('^(%windir%\Sysnative\reg query "HKLM\SOFTWARE\ESET\ESET Security\CurrentVersion\Info" /V ProductCode ^& reg query "HKLM\SOFTWARE\ESET\ESET Security\CurrentVersion\Info" /V ProductCode ^) ^| findstr /ri "REG_SZ"') do msiexec /x %a /qn REBOOT="ReallySuppress" PASSWORD="123" "

Microsoft Security Essentials v1.x

این اسکریپت مختص نسخه ۱ این ضدویروس است و برای نسخ بعدی کاربرد ندارد.

"C:\Program Files\Microsoft Security Client\Setup.exe" /x /s

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>