مفهوم پیام Unregistered client (%computerName%) login rejected در کنسول مدیریتی پادویش و نحوه برخورد با آن

مساله

در کنسول مدیریتی پادویش، در بخش Logs and Reports > Server Logs لاگ‌هایی با MessageID=9 با پیام Unregistered client (%computerName%) login rejected مشاهده می‌کنید. مفهوم این پیام و نحوه برخورد با آن در ادامه توضیح داده شده است.

مفهوم پیام

برای درک مفهوم پیام و شرایط رخداد آن باید با مفهوم رجیستر و اتصال کلاینت آشنا شوید.

هر کلاینتی که به سرور مدیریتی پادویش متصل می‌شود باید قبلا در سرور رجیستر شده باشد. این کار به صورت خودکار در شرایط زیر انجام می‌گیرد:

برای کلاینت‌هایی که به صورت نصب از راه دور نصب می‌شوند، یا از فایل کانفیگ rgc استفاده می‌کنند در همان زمان نصب انجام می‌گیرد. برای کلاینت‌هایی که به صورت دستی و از طریق مدیریت مجوز به سرور اضافه می‌شوند نیز در زمان اولین اتصال به سرور این کار انجام می‌گیرد.

پس از این، هر بار که کلاینت به سرور متصل می‌شود (مثلا پس از ریستارت سیستم) در ابتدا خود را – با توجه به رجیستر قبلی – به سرور معرفی می‌کند. اگر کلاینت در سرور رجیستر شده و در دیتابیس سرور موجود باشد این اتصال موفقیت آمیز بوده و پیام MessageID=8 با محتوای Client %computerName% connected. ثبت خواهد شد.

اما اگر کلاینت برای سرور ناشناس باشد پیام MessageID=9 یعنی Unregistered client (%computerName%) login rejected در لاگ ثبت شده و سرور اتصال را قطع می‌کند.

بنابراین این پیام در شرایطی رخ می‌دهد که کلاینت فکر می‌کند لایسنس تحت سرور شما فعال است، ولی سرور کلاینت را در لیست خود نمی‌شناسد. چنین اتفاقی ممکن است  در یکی از حالات زیر رخ دهد:

  1. انتخاب عمل Unregister کلاینت توسط ادمین کنسول: اگر یک کلاینت از طریق کنسول مدیریتی پادویش Unregister شود (کلیک راست روی کلاینت و انتخاب گزینه Unregister Client) این لاگ یکبار و فقط یکبار در لاگ سرور درج خواهد شد. دقت کنید که اگر لاگ تکرار می‌شود علت مربوط به یکی از موارد زیر است.
  2. بازگردانی بکاپ دیتابیس سرور به قبل از رجیستر شدن کلاینت: معمولترین دلیل برای این اتفاق، این است که شما بکاپ دیتابیس سرور را به زمانی بازگردانی کرده‌اید که کلاینت مزبور در دیتابیس سرور وجود نداشته است. به عنوان مثال شرایطی را در نظر بگیرید که سرور روز شنبه بکاپ گرفته شده، سپس روز یکشنبه کلاینت به سرور اضافه شده، و نهایتا در روز دوشنبه دیتابیس را به بکاپ شنبه بازگردانی کرده‌اید. در این شرایط، تا جایی که کلاینت مطلع است تحت سرور فعال است، اما سرور به علت بازگردانی دیتابیس از وجود چنین کلاینتی بی‌اطلاع است و این پیام رخ می‌دهد.
  3. بازگردانی اسنپ‌شات روی سیستم کلاینت: در یک حالت نادر ولی مشابه، ممکن است سناریو به صورت برعکس رخ دهد. یعنی کلاینت ابتدا تحت سرور فعال بوده و سپس منفک (Unregister) شده است. اگر اکنون بکاپی روی سیستم کلاینت بازگردانی شود (مانند بازگردانی کلاینت در ماشین مجازی به یک اسنپ‌شات قدیمی) که در آن کلاینت تحت سرور فعال بوده، بازهم شرایط بالا رخ خواهد داد.

نحوه برخورد و رفع این پیغام

در این شرایط منطقی است که کلاینت مجددا به کنسول مدیریتی پادویش افزوده شود. این کار قاعدتا به اجازه شما به عنوان مدیر کنسول نیاز دارد و از یکی از طرق زیر قابل انجام است:

  1. از طریق کنسول مدیریتی یکبار عملیات نصب از راه دور (Push Install) را روی این کلاینت انجام دهید.
  2. به کلاینت مراجعه کرده و یکبار برنامه نصب را با فایل کانفیگ rgc اجرا کنید تا رجیستر تحت سرور انجام شود.
  3. به کلاینت مراجعه کرده و گزینه مدیریت مجوز، سپس حذف فعال‌سازی را انتخاب کنید. سپس کلاینت را مجددا و به صورت دستی تحت سرور مدیریتی فعال کنید.